Sabek ve İzgören firmalar için birleşti
29 Ağustos 2015
İş Planı Eğitimi
22 Eylül 2015

Hayali Gerçek Oldu

İŞGEM desteğiyle kurduğu tesiste sıvı sabun ve ıslak havlu üretimi gerçekleştiren kadın girişimci Yeşim Çoban, şimdi ” Q therapy” markasıyla uluslararası pazara açılmak için piyasa araştırmasına girdi. Q Therapy Kimya ve Kozmetik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Çoban, 2013 yılında İŞGEM desteğiyle kurduğu tesiste aylık 900 ton sıvı sabun ve 720 bin paket (96’lık) ıslak havlu üretimi yaptığını belirterek,”Hedefim dünya markası olmak” dedi. Hemen her yıl teknolojiye yaptığı yatırım ile sürekli kapasite ve kalite artırımı sağladığını anlatan Yeşim Çoban, ” İç pazarda tüm yurda ürün satıyorum ama benim hedefim bu değil sırada dünya ülkeleri “diye konuşuyor.

HEDEF ULUSLARARASI PAZAR

Türkiye pazarı için üretime başladıkları ancak ürünlerinin iç pazarda büyük ilgi görmesi üzerine hedeflerine yurtdışını da eklediklerini anlatan Yeşim Çoban, “Islak havlu bu pazarda şirketimizin iyi bir yere sahip olduğunu gösterdi. Artık hedeflerimiz daha büyük. Bundan sonra sırada yurt dışına açılmak var. Onun içinde Ortadoğu ülkeleri başka olmak üzere bir çok dünya ülkesi üzerinde piyasa ve pazar araştırması içine girdik. İlk numunelerimizi yurt dışına gönderdik İran Irak Gürcistan ve Birleşik Arap Emirliklerini düşünüyoruz”

SIRADA YENİ ÜRÜNLER VAR

Bundan sonra sırada yeni ürünleri ile pazardan daha etkin olacaklarını ifade eden Çoban, ” Tesislerimizde sürekli yatırım içindeyiz. Yeni ürünler için yoğun bir tempoda çalışma yapıyoruz. Bundan sonra cam sil ve duş jeli ile oda spreyi yani ev kozmetiği olarak adlandırılan alanın yanı sıra tuvalet kağıdı, havlu kağıt ve peçete üretimine geçmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
2015 VE 2016BÜYÜME YILIMIZ OLACAK

Firmasını ürün çeşitliliği, kalitesi ve müşteri memnuniyeti ile Türkiye’nin sayılı firmalarından biri yapmayı istediğini söyleyen Yeşim Çoban, “Türkiye’de A tipi denilen market ve süpermarketlere direkt küçük ölçekli yerlere de bayiler üzerinden satış yapıyoruz. Şuan Türkiye geneline satış yapıyoruz. 2014 bizim yatırım hedeflerimizi tamamladığımız bir yıl oldu. Bu sene ise kapasite, istihdam ve ciroda büyüme hedefli ile çalışıyoruz” dedi.

İŞÇİLİKTEN PATRONLUĞA

İçinde bulunduğu sektöre 2002’de girdiğini söyleyen Yeşim Çoban, işçilikten patronluğu geçiş hikayesini ise şöyle anlatıyor: “Sıvı sabun firmasında 10 yıl çalıştıktan sonra kendi işimi kurmaya karar verdim ve İŞKUR’ UN Kadın Girişimci Kursuna başvurdum. Daha sonra İŞGEM’de kendi işimi kurdum. İş hayatında kadın olmanın avantajı olduğu kadar dezavantajı da var. Biraz agresif olmak gerekiyor. Ben kadınlara şunu söylemek isterim kendilerine güvensinler ve iş hayatına atılsınlar. İş hayatı gerçekte bir kadın işin öyle günlük güneşlik değil. Bir kadın azmi hırsıyla bir çok şeyin üstesinden gelebilir. Son yıllarda başarılı olmuş bir çok kadın var. Bunlar tüm kadınlarımıza örnek olmalı. Mesela kendi işimi kurup ıslak havlu üretmek benim hayalimdi gerçek oldu. Şimdi sırada kendi markamı yani aşkımı oluşturmak var. O’nu da başaracağıma inanıyor ve kendime güveniyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir