Sırt sırta 25 yıl Mefa Cerrahi Aletleri

Sabek ve İzgören firmalar için birleşti
29 Ağustos 2015

Sırt sırta 25 yıl Mefa Cerrahi Aletleri

Metİn Cansu ile Faruk Yıldız’ın hayat hikayeleri biraz farklı birliktelikleri taa çocukluk yıllarına dayanıyor. Aynı mahall de aynı sokakta büyümüşler. Hemen her günü birlikte geçirmiş, birlikte oynamış, hatta harçlıklarını bile paylaşmışlar. Yani bugün cerrahi alet sektörüne yönelik üretim yapan tesisteki ortaklıkları aslında onların çocukluk yıllarında başlamış.

O yüzden olsa gerek sohbetimizde de sık sık ” Biz arkadaş değil, kardeşiz” diyorlar. Ve firmada görev taksimi var biri diğerinin işine karışmıyor. Faruk, ‘üretim’den, Metin’ dış ilişkiler’den sorumlu. 22 YIL SAĞLIK SEKTÖRÜNDE Öyle ki her ikisinin evliliği bile peş peşe olmuş. Ve yine bugün herkesinin de ikişer erkek çocuğu var. 25 Yılla dayanan bu birlikteliğin tam 22 yılını ise sağlık sektörüne yönelik aynı işyerlerinde çalışacak geçirmiş Faruk ve Metin.
ÇIRAKLIK VE KALFALIK DÖNEMİ

Her ikisi de “İyi ustaların elinde yetiştik” diyor. Uzun yıllar Samsun’da Aygün de çalışmışlar. Faruk, burada geçen yıllarını anlatırken ” Aygün’de çalışırken mesleğimizle ilgili büyük mesafe aldık. Bugünlere gelmemizde oraya çok şey borçluyuz” diyor.

İŞYERİMİZİ AÇMA KARARI ALDIK

Ve bir gün kafa kafaya verip kendi işyerlerini açma kararını aldıklarında patronlarının karşısına geçip ayrılmak istediklerini söylemişler. Metin, bu dönemi ” Hayatımızın dönüm noktasıydı ya bir atılım yapacak kendi işimizi kuracaktık ya da işçi olarak çalışmaya devam edecektik ” diye anlatıyor.

ŞİMDİ GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORLAR

Bugün Samsun İŞGeM’de yeni yeni serpilmeye çalışan MeFA’nın başındalar. Hedefleri artık daha büyük. tabir yerinde ise gece gündüz demeden çalışıyor, üretiyorlar. ISO dahil tüm kalite belgelerine sahipler. İhalelere giriyorlar aldıkları işi zamanında hatta öncesinde tamamlayıp teslim ediyorlar. tek sorunları birçok iş kolunda olduğu gibi onlarda eleman bulamamaktan yakınıyor bunun için Faruk” eskiden sanat altın bilezik der herkes çocuğunu çırak verirdi. Bugünse her şey tersine dönmüş durumda” diyor.

BİZ ASLA PATRON OLMADIK

15 çalışanıyla yaklaşık 540 metrekare alan üzerine kurulu tesiste yaklaşık 40 bin çeşit cerrahi aletin ve ortopedi setinin çoğunun üretimini yaptıklarını anlatan Metin, ” Amacımız sektörde istikrarlı bir biçimde büyümek daha çok insana ekmek vermek” derken Faruk ise ” İşyeri sahibi olduk ama asla patron değiliz. Çalışanlarımızla arkadaş gibiyiz gerektiğinde önlük giyip üretime katkı veriyoruz” şeklinde konuşuyor.

Comments are closed.